Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Działanie pistoletu lakierniczego

Pistolet lakierniczy to urządzenie przeznaczone do pokrywania wybraną farbą odpowiednie powierzchnie. Aby w prawidłowy sposób, korzystać z urządzenia należy posiadać kompresor, którego specyfikacja pozwala na używanie wybranego pistoletu do malowania. Każdy pistolet do malowania może być przeznaczony do innych środków malarskich lub pokrywających powierzchnie. W skrócie działanie pistoletów lakierniczych opiera się na rozpylaniu małych kropel farby pod wybranym ciśnieniem, z czego każdy pistolet może umożliwiać ustawienie innego ciśnienia. Zdecydowanie malowanie za pomocą tego urządzenia zmniejsza możliwość pojawienia się jakichkolwiek zacieków. Dodatkowo pistolety malarskie pozwalają na określenie konkretnych parametrów pokrywania powierzchni. W skład tych funkcji wchodzą:

  • obszerność strumienia,
  • regulacja ilości zużytego materiału,
  • dozowanie farby wydmuchiwanej przez dyszę,
  • regulacja ciśnienia za pomocą reduktora.

Podsumowując, funkcjonowanie pistoletów lakierniczych jest bardzo podobne do działania lakieru w sprayu. Styl pokrycia jest bardzo podobny, a największa różnica objawia się możliwością uzupełniania zbiornika pistoletu wielokrotnie.

Pistolety do lakierowania – wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe

Głównymi rodzajami pistoletów lakierniczych są właśnie wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe. Jednakże nie zawsze tak łatwo je rozróżnić tym bardziej w przypadku osób, które planują zakup swojego pierwszego urządzenia do malowania, jakim jest pistolet malarski. Pistolet wysokociśnieniowe w wielu sklepach można spotkać pod oznaczeniem HV, natomiast niskociśnieniowe pod oznaczeniem HVLP. Czym się zatem różnią? Tak, jak sama nazwa wskazuje, różnią się możliwym, maksymalnym do ustawienia ciśnieniem. Jednakże, przez wyborem pistoletu warto dowiedzieć się, jaki wybrać do konkretnego zadania.

Jaki pistolet i do czego?

Pistolety niskociśnieniowe świetnie sprawdzą się podczas pokrywania, mniejszych części samochodowych (np. podczas malowania samego zderzaka). Mniejsze ciśnienie powoduje, że efektywność pracy nie jest tak wydajna, jak w przypadku pistoletu wysokociśnieniowego. Ten rodzaj urządzenia charakteryzuje się również większym zużyciem samego materiału. W tym przypadku pobieranego materiału jest dużo, ale przez większą ilość otworów w dyszy ciśnienie jest mniejsze.

Pistolet wysokociśnieniowy to zdecydowanie pistolet do malowania samochodu i nie tylko. Dlaczego? Przede wszystkim prowadzi natrysk pod dużo większym ciśnieniem, przez co samej farby, lakieru lub innego materiału jest pobierana mniejsza ilość, a intensywność pokrywania bardzo duża. Ten typ urządzenia świetnie sprawdzi się podczas malowania obszernych i dużych rzeczy. Profesjonaliści w lakierniach używają właśnie tego rodzaju pistoletu do lakierowania całych pojazdów za jednym razem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Profesjonalny pistolet lakierniczy to nie tylko ciśnienie, funkcje i regulacje. Zdecydowanie się na zakup powinno się również wiązać z przeznaczeniem pistoletu do malowania. Jeżeli planujemy długie i czasochłonne lakierowanie, warto wybrać pistolet ze zbiornikiem dolnym. Tego typu zbiorniki są najczęściej dużo bardziej pojemne, ale do ich używania konieczne jest również większe ciśnienie. W przypadku gdy planujemy malować mniejsze obszary, warto wybrać pistolet ze zbiornikiem górnym. Jest on mniejszy, ale dzięki niemu cały pistolet jest prostszy w użyciu, a samo ciśnienie nie musi być tak wysokie, jak w przypadku pistoletów z dolnym zbiornikiem.

Gdzie zakupić profesjonalny pistolet do lakieru?

Świetnej jakości pistolety do lakierowania można zakupić w sklepie online pneumat.pl. Sklep w swojej ofercie posiada kilka rodzajów pistoletów malarskich, z czego każdy przeznaczony jest do innego materiału i ciśnienia. Profesjonalna obsługa zapewnia pomoc w wyborze odpowiedniego pistoletu do zadań, do których chcemy go przeznaczyć. Jakość zakupionego pistoletu jest bardzo ważna ze względu na to, że źle dobrany pistolet i kiepskiej jakości może bardzo szybko się zepsuć, a także uszkodzić malowane elementy.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment